Piwnicę i mieszkanie Zhanga Qi, sekretarza Komunistycznej Partii Chin w prowincji Hainan, przeszukali pracownicy Narodowej Komisji Nadzoru (chińskiej agencji antykorupcyjnej). Kiedy weszli do jednego z pomieszczeń, nie mogli uwierzyć w to, co znaleźli. Piwnica była wypełniona sztabami złota o łącznej wadze 13 ton. Był to jednak dopiero początek odkryć, jakich dokonały służby.

13 ton złota o wartości ok. 450 mln euro, które funkcjonariusze odkryli w ukrytej piwnicy pod domem 58-letniego urzędnika, to więcej niż wynoszą rezerwy złota Litwy, Łotwy i Islandii. Razem wzięte. Urzędnika czeka kara śmierci

Zdumieni funkcjonariusze, którzy dokonali odkrycia, postanowili szczegółowo przeszukać całą posesję, zaglądając w każdy zakamarek. W efekcie znaleziono – poza złotem – mnóstwo gotówki. Po jej przeliczeniu oraz uwzględnieniu tego, co zabezpieczono na rachunkach bankowych 58-latka, okazało się, że w różnych walutach (dolarach, euro i juanach) były urzędnik zgromadził prawdziwą fortunę – ok. 268 miliardów juanów, czyli 34 miliardy euro.

58-letni towarzysz Zhang Qi został zwolniony ze stanowiska sekretarza Komitetu Partii Komunistycznej w Haikou. W przeszłości Zhang był również wiceburmistrzem Sanya oraz burmistrzem Danzhou.

Zgodnie z chińskim prawem dotyczącym korupcji czeka go kara śmierci.

Źródło: www.polsatnews.pl

UDOSTĘPNIJ SOCIAL MEDIACH:

Komentarze

[fbcomments]