HM Prison Full Sutton to więzienie dla mężczyzn kategorii A i B, położone w Wielkiej Brytanii w miejscowości Full Sutton. O tym miejscu mówi się, że jest pod ścisłym nadzorem, bo przebywają tam najbrutalniejsi i najbardziej niebezpieczni przestępcy w kraju. Nie trafiają tam więźniowie, którzy zostali skazani na mniej niż 4 lata lub którym pozostało mniej niż 12 miesięcy do zakończenia kary.

Od lat 90. XX wieku część brytyjskich więzień została sprywatyzowana. Zostały podzielone na kategorie: A, B, C i D. A oznacza więzienie, gdzie przebywają osoby, których ucieczka byłaby dużym zagrożeniem dla bezpieczeństwa publicznego. Trafiają tam mordercy, gwałciciele, handlarze narkotyków i terroryści. Natomiast D – oznacza więzienia otwarte, gdzie skazani mają możliwość chodzenia do pracy, wychodzenia na przepustki do domu czy korzystania z różnych przywilejów. Najwięcej osadzonych przebywa w więzieniach kategorii B i C. Najmniej trafia do A.

Polaków w brytyjskich więzieniach nie brakuje. Niestety, jesteśmy w czołówce więźniów z zagranicy. Warunki za kratami są jednak zdecydowanie lepsze niż w naszym kraju. Niektóre z zakładów karnych przypominają raczej zamknięte sanatoria niż mroczne miejsce odosobnienia. Nie zawsze jednak tak było. Przez kilka stuleci najstraszniejszym europejskim więzieniem był doskonale znany londyński zabytek – Tower of London. Natomiast więzienie w Belmarsh przez wiele lat nazywano brytyjskim Guantanamo.

 

Anna Pacuła

UDOSTĘPNIJ SOCIAL MEDIACH:

Komentarze

[fbcomments]