Prokuratura Regionalna w Poznaniu prowadzi postępowanie dotyczące włamań na konta bankowe za pośrednictwem narzędzi bankowości elektronicznej i niekorzystnego rozporządzenia mieniem o wartości około 1 mln zł. Na polecenie prokuratora, w dniach od 9 do 11 lipca funkcjonariusze Komendy Wojewódzkiej Policji w Poznaniu zatrzymali 5 osób.

W toku postępowania ustalono, że przestępcza działalność będąca przedmiotem śledztwa miała miejsce w czerwcu i lipcu 2018 roku. Polegała na nielegalnym uzyskiwaniu dostępu do kont osób pokrzywdzonych, przejmowaniu kontroli nad rachunkami, a następnie przelewaniu skradzionych środków pieniężnych na konta ustalonych w toku śledztwa osób narodowości ukraińskiej, białoruskiej, łotewskiej, litewskiej, rumuńskiej i innych. W podobny sposób, przy pomocy fałszywej autoryzacji, przestępcy składali wnioski kredytowe, a po przyznaniu środków dokonywali kradzieży tych sum.

Według ustaleń poczynionych w toku postępowania, sprawcy włamań najprawdopodobniej posługiwali się urządzeniami marki Telit, a obiektem ich ataku byli klienci banków posługujący się aplikacjami mobilnymi banków zainstalowanymi na telefonach komórkowych.

Zatrzymani to osoby, na których konta w ww. okresie wpłynęły środki o wysokości od 6,4 tys. zł do ponad 44 tys. zł. Pieniądze były wypłacane za pośrednictwem bankomatów znajdujących się na terenie Polski.

Na obecnym etapie śledztwa ustalono, że łączna wartość korzyści majątkowych uzyskanych przez sprawców przekracza 1 mln złotych.

Podejrzani usłyszeli zarzuty udziału w kradzieży z włamaniem i oszustw komputerowych. Są to przestępstwa kwalifikowane z art. 279 par. 1 kk i 287 par. 1 kk, zagrożone karą do 10 lat pozbawienia wolności.

Z uwagi na konieczność zabezpieczenia prawidłowego toku postępowania prokurator skierował do sądu wnioski o zastosowanie środka zapobiegawczego w postaci tymczasowego aresztowania wobec trzech  podejrzanych.

Wobec dwóch osób prokurator zastosował wolnościowe środki zapobiegawcze w postaci dozoru policji, zakazu opuszczania kraju i zatrzymania paszportu

Źródło: Prokuratura Krajowa

UDOSTĘPNIJ SOCIAL MEDIACH:

Komentarze

[fbcomments]