Funkcjonariusze Krajowej Administracji Skarbowej z Białegostoku zlikwidowali, w trudnodostępnym kompleksie leśnym w okolicach Szudziałowa (pow. sokólski), gigantyczną leśną bimbrownię produkującą alkohol na wielką skalę. Przejęto urządzenia i półprodukty służące do wytwarzania alkoholu, zabezpieczono ponad 800 litrów bimbru i 8 tys. litrów tzw. zacieru. 5 osobom zostały przedstawione zarzuty związane z produkcją i przechowywaniem nielegalnego alkoholu.

Funkcjonariusze KAS z Podlaskiego Urzędu Celno-Skarbowego w Białymstoku zaskoczyli nadzorujących produkcję alkoholu trzech mężczyzn i ujawnili dwie kompletne linie służące do produkcji bimbru, składające się z m.in. z pieców, chłodnic i zbiorników na zacier. Na terenie bimbrowni funkcjonariusze znaleźli blisko 170 litrów wyprodukowanego alkoholu o mocy ok. 50%, agregaty prądotwórcze, pompy, opał, dwunastometrową studnię głębinową, kadzie zawierające łącznie 8 tys. litrów fermentującego zacieru oraz drożdże i 7 ton mąki. Z ujawnionych półproduktów przestępcy mogliby wyprodukować kolejne ponad 8 tys. litrów nielegalnego alkoholu.

W ramach akcji funkcjonariusze KAS przeszukali trzy prywatne posesje – w okolicach Białegostoku oraz dwie położone w gminie Gródek – na których magazynowano i przygotowywano do dalszej dystrybucji nielegalny alkohol. Znaleziono tam łącznie ponad 630 litrów alkoholu w butelkach i plastikowych kanistrach oraz etykiety, korki i puste butelki przygotowane do konfekcjonowania bimbru.

Bimbrownicy oraz właściciele posesji, na których magazynowany był zabezpieczony alkohol usłyszeli zarzuty dotyczące jego produkcji i przechowywania. Mężczyznom grożą wysokie grzywny lub kary pozbawienia wolności do 1 roku.

Dodatkowo w kompleksie leśnym bezpośrednio przy zlikwidowanej bimbrowni, funkcjonariusze KAS ujawnili kilkusetmetrowe rozlewisko odpadów powstałych po produkcji nielegalnego alkoholu. O sprawie został powiadomiony Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska w Białymstoku. Służby ochrony środowiska zbadają, czy w tym przypadku nie doszło do zanieczyszczenia terenu.

W okresie od 2017 r. do I poł. 2019 r. KAS dokonała ponad 11,5 tysiąca ujawnień nielegalnych wyrobów alkoholowych. Zajętych zostało 171,5 tys. litrów nielegalnego alkoholu. Zlikwidowano 19 nielegalnych rozlewni/odkażalni alkoholu i 16 bimbrowni.

Źródło: www.kas.gov.pl

UDOSTĘPNIJ SOCIAL MEDIACH:

Komentarze

[fbcomments]