Dolnośląscy policjanci wspólnie z funkcjonariuszami z Niemiec, przy wsparciu Europolu, rozbili międzynarodową zorganizowaną grupę przestępczą zajmującą się kradzieżami luksusowych pojazdów. W sprawie zatrzymanych zostało 6 osób. Jak ustalili śledczy, w wyniku przestępczej działalności grupy, na terenie UE i Polski, skradzionych zostało 120 samochodów o wartości prawie 30 milionów złotych. Następnie auta trafiały m. in. do Libanu i Zjednoczonych Emiratów Arabskich. Śledztwo w tej sprawie prowadzą Prokuratura Okręgowa we Wrocławiu oraz Prokuratura w Karlsruhe.

Funkcjonariusze Komendy Wojewódzkiej Policji we Wrocławiu wspólnie z kolegami z Niemiec, przy wsparciu Europolu, z dużą siła uderzyli w międzynarodową przestępczość samochodową. W trakcie prowadzonych działań na terenie Niemiec i Polski zatrzymanych zostało 6 osób.

Na terenie Wrocławia i okolic w wyniku skoordynowanej akcji ponad 100 funkcjonariuszy polskiej i niemieckiej Policji zatrzymanych zostało trzech mężczyzn w wieku od 42 do 53 lat, podejrzanych o udział w międzynarodowej zorganizowanej grupie przestępczej. Jak ustalili funkcjonariusze grupa zajmowała się kradzieżami pojazdów luksusowych m. in. Mercedes, Range Rover czy Porsche oraz rozbieraniem ich na części. Następnie auta były przygotowane i transportowane m. in. do Libanu oraz do Zjednoczonych Emiratów Arabskich. W trakcie przeszukania posesji funkcjonariusze ujawnili części samochodowe pochodzące z 44 skradzionych samochodów, elektroniczne urządzenia służące do kradzieży samochodów, komputery, telefony, karty i nośniki pamięci, nawigacje i kluczyki samochodowe.

Wcześniej niemieccy policjanci prowadząc działania w sprawie przemytu samochodów w porcie w Bremerhaven przejęli dwa kontenery, w których znajdowały się części samochodowe i częściowo pocięte pojazdy. Z przeprowadzonych ustaleń wynika, że auta zostały skradzione na terenie Niemiec, Austrii i Polski w II połowie 2018 roku. Jednocześnie zatrzymali trzy osoby: niemiecko-libańskie rodzeństwo w wieku 34 i 36 lat oraz 46-letnią obywatelkę Słowacji.

Mieszkańcy Dolnego Śląska zatrzymani podczas policyjnych działań, podejrzani są o paserstwo nie mniej niż 120 luksusowych samochodów o łącznej wartości nie mniejszej niż 30 milionów złotych. Auta zostały skradzione na terenie Polski i innych krajów UE. Dwóch z zatrzymanych mężczyzn było poszukiwanych Europejskim Nakazem Aresztowania.

Funkcjonariusze zajęli mienie osób w kwocie łącznej około 220 tysięcy złotych oraz 5 samochodów o łącznej wartości nie mniejszej niż 400 tysięcy złotych.

Wszyscy mężczyźni z powiatu wrocławskiego usłyszeli łącznie 33 zarzuty przestępstwa. Wobec dwóch z zatrzymanych sąd zastosował środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania na okres 3 miesięcy. Obecnie policjanci i prokuratura wyjaśniają wszystkie okoliczności w tej sprawie. Śledztwo w tej sprawie prowadzą Prokuratura Okręgowa we Wrocławiu oraz Prokuratura w Karlsruhe. Sprawa ma charakter rozwojowy i nie wykluczone są kolejne zatrzymania w tej sprawie.

źródło: www.policja.pl

UDOSTĘPNIJ SOCIAL MEDIACH:

Komentarze

[fbcomments]