Współczesne teorie dotyczące przestępczości kobiet biorą pod uwagę wiele uwarunkowań, zwłaszcza ekonomiczne, socjologiczne, a także psychologiczne
29 grudnia 2019

Różnice w przestępczości kobiet i mężczyzn są łatwo dostrzegalne na podstawie statystyk przestępczości, z których jednoznacznie wynika, że przestępstwa popełniają głównie mężczyźni.
Różnice dotyczą nie tylko samej liczby popełnianych przestępstw, ale także ich rodzaju. Przez ostatnie ćwierć wieku kobiety były sprawczyniami 7-8 procent wszystkich przestępstw, a ich działania dotyczyły głównie przestępczości przeciwko mieniu.
Kobiety znacznie rzadziej niż mężczyźni popełniały przestępstwa z użyciem przemocy.
Od kilku lat daje się jednak zaobserwować duży, kilkuprocentowy wzrost przestępczości kobiet i proporcja ta wykazuje tendencję wzrostową. Co ciekawe – o ile z ogólnej liczby przestępstw kobiety popełnią 10-11 procent, to w przypadku zabójstw ten procent wzrasta do 13, a nawet 15 procent. Wzrasta też liczba kobiet popełniających przestępstwa z użyciem przemocy.
Z poczucia krzywdy, z zemsty, z chciwości
Mimo że kobiety dokonują zabójstw znacznie rzadziej niż mężczyźni, to akurat ten rodzaj przestępstwa stanowi prawie 40 procent wszystkich kobiecych czynów przestępczych.
Psycholog prof. Józef Gierowski wyodrębnia zabójstwa z motywacji ekonomicznej, seksualnej, urojeniowej, zemsty oraz z motywacji związanej z poczuciem krzywdy lub zagrożenia. Na podstawie statystyk można śmiało stwierdzić, że kobiety popełniają zabójstwa, kierując się każdą z tych motywacji.
Jednak w przypadku zabójstw są dwa elementy wyłącznie albo prawie wyłącznie właściwe kobietom. Po pierwsze – zabójstwem popełnianym głównie przez kobiety są te, gdzie u podłoża leży poczucie krzywdy i zagrożenia związane z przemocą ze strony tyrana domowego. Spośród wszystkich przestępstw popełnianych przez kobiety zabójstwa na tle przemocy domowej stanowią około 40 procent.
Po drugie – kobieta, w przeciwieństwie do mężczyzny, najczęściej zabija osobę bliską – partnera lub dziecko.
Zabójstwo tyrana domowego jest zazwyczaj popełniane w rodzinach o niższym statusie ekonomicznym.
Długotrwała przemoc wywołuje tzw. syndrom bitej kobiety. Gdy nie otrzyma ona na czas pomocy, może w akcie samoobrony i uwolnienia długotrwałego napięcia dopuścić się zabójstwa dręczącego ją partnera. Zwykle jest zabójstwo w tzw. afekcie lub w warunkach obrony koniecznej.
Eliza Solska