Na uniwersyteckim wydziale teologii w Aix w Prowansji próżno szukać świętych. Bo kiedy dziekan wydziału, profesor Moutte, zostaje znaleziony martwy – wszyscy są podejrzani.  Sprawa trafia w ręce sędziego Antoine’a Valerque’a i jego dziewczyny, przenikliwej prawniczki  Marine Bonnet.

Okazuje się, że profesor zamierzał mianować swojego następcę, który zamieszkałby w budzącym powszechne pożądanie apartamencie siedemnastowiecznej rezydencji. Miał także ogłosić nazwisko zdobywcy prestiżowego stypendium. Verlaque wątpi jednak, że ktokolwiek spośród gorliwych studentów lub ich zdesperowanych nauczycieli jest zdolny do morderstwa. Wkrotce wspólnie z Bonnet odkrywa świat, który jest bardziej skomplikowany niż polityka uniwersytetu. Gdzie żyzna prowansalska ziemia doskonale nadaje się zarówno do uprawy winogron, jak i do grzebania ciał.

„Morderstwo przy Rue Dumas” to współczesna wersja klasycznej powieści detektywistycznej, okraszona wysmakowanym humorem. Autorka wrzuca czytelnika do codzienności studentów, profesorów i lokalnej policji. Niespiesznie prowadzi akcję, czyni literackie i akademickie aluzje, zręcznie zmieniając punkt widzenia. Powieść jest pełną zwrotów akcji zagadką, zmyślnie łączącą sacrum i profanum.  Longworth udowadnia, że w dzisiejszym świecie próżno szukać moralności – szczególnie, jeśli w grę wchodzą pieniądze. Serwuje wyborny kryminał, w którym morderstwo i dynamika relacji bohaterów prawdziwie intrygują, a francuski krajobraz zniewala.

Dobrze bawić będą się szczególnie fani powieści kryminalnych spragnieni inspirujących podróży.

Głęboka znajomość francuskiej historii, krajobrazu, kuchni, a nawet współczesnych kawiarni i restauracji – to czyni pisarstwo Longwort wyjątkowym. W nastrojowym, malowniczym kryminale autorka relacjonuje podróże niczym palcem po mapie. Intrygująca fabuła, nieoczywiste relacje bohaterów i cięty dowcip lądują na naszym stole razem z prawdziwie prowansalskimi przysmakami i doskonałym winem. Nowa odsłona przygód Velergue’a i Bonnet stworzona jest z myślą  o prawdziwych smakoszach – wyśmienitej literatury i doskonałej francuskiej kuchni.  To zdecydowanie najgorętsza premiera tego lata i pozycja obowiązkowa nie tylko dla rasowych frankofilów!

M.L. Longworth – pisze dla „Washington post”, „Times” czy „Independent”. Eseistka, wydała m.in. dwujęzyczny zbiór „Une Americaine en Prowance”. Uczy pisarstwa w Paryżu na New York University. Mieszka w regionie Aix-en-Provence, który uczyniła miejscem akcji serii swoich powieści kryminalnych. „Morderstwo przy Rue Dumas” to druga powieść z serii detektywistycznej o Verlegue’u i Bonnet.

M.L. Longworth, Morderstwo przy Rue Dumas– już w sprzedaży

UDOSTĘPNIJ SOCIAL MEDIACH:

Komentarze

[fbcomments]