Prokuratura Regionalna w Gdańsku prowadzi wspólnie z funkcjonariuszami Zarządu w Gdańsku Centralnego Biura Śledczego Policji śledztwo dotyczące międzynarodowego związku przestępczego o charakterze zbrojnym zajmującego się przemytem narkotyków, produkcją papierosów oraz praniem pieniędzy pochodzących z handlu narkotykami na terenie Unii Europejskiej.

W dniach 15-16 maja 2019 roku, łącznie ponad 450 funkcjonariuszy CBŚP, policji litewskiej i hiszpańskiej oraz służb celnych Wielkiej Brytanii, hiszpańskiej Guardia Civil, wspieranych przez Europol i Eurojust, przeprowadziło skoordynowaną akcję. Na terenie Polski, Litwy, Wielkiej Brytanii i Hiszpanii łącznie zatrzymano 22 osoby, obywateli Polski, Litwy i Estonii, w tym podejrzanego o kierowanie procederem oraz przeprowadzono około 40 przeszukań. Zabezpieczono również blisko 8 mln euro, głównie w gotówce, biżuterii i diamentach.

Na terenie Polski zatrzymano łącznie 9 osób, które po doprowadzaniu do Prokuratury Regionalnej w Gdańsku usłyszały zarzuty dotyczące m.in. udziału w związku przestępczym o charakterze zbrojnym kwalifikowane z art. 258 par. 2 kodeksu karnego, prania pieniędzy pochodzących z przestępstw narkotykowych oraz przemytu narkotyków i udziału w ich obrocie. Podejrzanym grozi kara do 15 lat pozbawienia wolności.

Podczas czynności procesowych zabezpieczono ponad 10 mln zł, w różnej walucie m.in.: euro, funty, dolary, złote, korony szwedzkie i norweskie. Na poczet przyszłych kar i grzywien prokurator zabezpieczył mienie należące do podejrzanych, m.in. pojazdy, monety kolekcjonerskie oraz biżuterię.

Z uwagi na konieczność zabezpieczenia prawidłowego toku postepowania prokurator skierował wobec siedmiu podejrzanych wnioski o zastosowanie środka zapobiegawczego w postaci tymczasowego aresztowania. Sąd podzielił argumentację prokuratora i zastosował wobec podejrzanych środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania.

W toku postępowania prowadzonego przez Prokuraturę Regionalną w Gdańsku w marcu 2017 roku, funkcjonariusze CBŚP uzyskali informację o działalności związku przestępczego, który wykorzystując TIR-y dostarczające produkty spożywcze do sieci dyskontów przemyca tytoń oraz narkotyki. Wówczas udaremniono przemyt ponad 200 kg haszyszu z Hiszpanii do Polski.

W trakcie intensywnie prowadzonego śledztwa prokuratorzy ustalili, że w skład grupy wchodzą obywatele Polski i Litwy. Przywódcą grupy był 48-letni obywatel Litwy. Co najmniej od 2015 r. zajmowali się przerzutem narkotyków, w postaci haszyszu z Afryki (Maroko) oraz kokainy z Kolumbii do Hiszpanii, a następnie do Holandii, Wielkiej Brytanii, Polski i innych krajów europejskich, jak również nielegalną produkcją i przemytem do Wielkiej Brytanii wyrobów tytoniowych.

W toku postępowania prokurator ustalił, że członkowie grupy w 2016 przemycili z Kolumbii do Rumunii ponad 2 tony kokainy, które miały potem trafić do Holandii. W tym samym roku na terenie Wielkiej Brytanii wprowadzili do obrotu ponad 150 kg kokainy, a w 2017 r. usiłowali przemycić do Polski ponad 200 kg haszyszu. Ponadto w latach 2015-2017 wyprodukowali ponad 20 mln sztuk papierosów, uszczuplając podatek akcyzowy na kwotę prawie 17 mln zł.

Jak ustalili prokuratorzy działalność grupy obejmowała również transport ogromnych ilości gotówki (funtów brytyjskich), pochodzącej z handlu narkotykami do Polski i Litwy, gdzie była wymieniana na Euro, a następnie transportowana do Holandii i dalej przemycana do Kolumbii.

W trakcie śledztwa prokuratorzy ustalili, że sprawcy posiadali na terenie Wielkiej Brytanii lokale, do których trafiała gotówka pochodząca z handlu narkotykami. Z Wielkiej Brytanii pieniądze były przewożone przez kurierów drogą lotniczą i transportem ciężarowym m.in. do Polski. Jednorazowo w transporcie ciężarowym mogło być przewiezionych nawet do 50 mln funtów. W Polsce pieniądze trafiały do współpracującej z przestępcami sieci kantorów, gdzie odbywał się proceder prania pieniędzy. Z ustaleń śledztwa wynika, że sprawcy w ten sposób „wyprali” co najmniej 680 mln euro pochodzących ze sprzedaży narkotyków.

Ustalenia śledztwa są efektem międzynarodowej współpracy prokuratur i organów policyjnych z Polski, Litwy i Estonii w ramach wspólnego zespołu dochodzeniowo-śledczego (joint investigation team) powołanego na podstawie Konwencji o pomocy prawnej w sprawach karnych pomiędzy państwami członkowskimi Unii Europejskiej oraz Decyzji ramowej Rady z dnia 13 czerwca 2002 r. w sprawie wspólnych zespołów dochodzeniowo-śledczych. Ponadto z zespołem dochodzeniowo-śledczym współpracują organy wymiaru sprawiedliwości Hiszpanii i Wielkiej Brytanii.

źródło: Prokuratura Krajowa

UDOSTĘPNIJ SOCIAL MEDIACH:

Komentarze

[fbcomments]