Ferie za pasem. Wysyłasz dziecko na obóz zimowy? Chcesz uniknąć niepotrzebnych nerwów i stresu? Koniecznie sprawdź organizatora
6 stycznia 2018
Już 15 stycznia rozpoczną się ferie zimowe dla województw: dolnośląskiego, mazowieckiego, zachodniopomorskiego i opolskiego. Każdemu rodzicowi, który wysyła swoje dziecko na zimowy wypoczynek, przysługuje prawo, aby sprawdzić, czy dany organizator działa legalnie (sprawdzić to może każdy, nie tylko rodzic czy opiekun dziecka).
Na stronie internetowej wypoczynek.men.gov.pl (w zakładce „baza wypoczynku” znajdziemy zgłoszone zimowiska) publikowane są informacje m.in. o numerach wydanych zaświadczeń, danych organizatora, liczbie uczestników wyjazdu, a także terminie i lokalizacji wypoczynku. Za pomocą strony można zgłaszać własne uwagi bądź ewentualne wątpliwości. Organizator, aby znaleźć się na takiej liście, musi spełnić określone warunki, m.in. przedstawić w urzędzie dokumenty potwierdzające kwalifikacje kadry i odpowiedni stan schroniska, w którym będą przebywały dzieci.
Co należy zrobić przed wysłaniem dziecka na zimowy wypoczynek?
– skontaktować się z biurem podróży organizującym wybrane zimowisko lub obóz, wejść na jego stronę internetową i zapoznać się z opiniami o biurze na forach internetowych,
– sprawdzić czy biuro jest wpisane do rejestru działalności regulowanej,
– sprawdzić czy organizator, w przypadku wypoczynku zagranicznego, zawarł umowę ubezpieczenia od nieszczęśliwych wypadków i kosztów leczenia na rzecz uczestników wypoczynku.
– jeśli dziecko będzie podróżowało autokarem, rodzic może sprawdzić jego stan – wchodząc na stronę bezpiecznyautobus.gov.pl. Aby poznać raport, należy wpisać numer rejestracyjny pojazdu.
Jeśli wysyłamy dziecko na wypoczynek zagraniczny, MEN zaleca:
– organizatorom i rodzicom zapoznanie się z informacjami na stronie Ministerstwa Spraw Zagranicznych o możliwości wystąpienia zagrożenia, związanego z pobytem na terenie danego kraju, a także o zasadach zachowania i postępowania w przypadku zaistnienia takiego zagrożenia podczas pobytu za granicą.
– organizatorom wypoczynku zimowego, kierownikom wycieczek, wychowawcom i opiekunom dzieci i młodzieży, aby mieli ze sobą adresy polskich placówek dyplomatycznych i konsularnych wraz z telefonami kontaktowymi (dyżurnymi).
– wszystkim, którzy planują wyjazd, skorzystanie z indywidualnej formy rejestracji swojego wyjazdu za granicę poprzez bezpłatny serwis „Odyseusz” (odyseusz.msz.gov.pl). Dzięki rejestracji służby konsularne będą wiedziały o pobycie na terenie danego państwa i w razie konieczności będzie możliwy szybki kontakt, bądź skuteczna pomoc.
MSZ oferuje podróżnym bezpłatną aplikację iPolak, dzięki której dowiemy się m.in. jakie są aktualne ostrzeżenia dla podróżujących publikowane przez MSZ.
Warto również odwiedzić stronę bezpiecznienastoku.pl. Powstała ona w porozumieniu z Ministerstwem Sportu i Turystyki. Można na niej znaleźć m.in. praktyczne wskazówki dotyczące aktywnego wypoczynku w górach, kodeks narciarski dla najmłodszych czy też wskazówki dotyczące prawidłowego dobrania kasku narciarskiego.
Rodzic, który uważa, że na obozie, na którym przebywa jego dziecko, dzieje się coś niepokojącego (np. dzieci mieszkają w złych warunkach, dziecko skarży się na opiekunów), może to zgłosić odpowiednim służbom:
– kuratorium oświaty w województwie, w którym organizowany jest wypoczynek,
– do inspektora sanitarnego w powiecie, w którym organizowany jest wypoczynek,
– do komendanta straży pożarnej w powiecie, w którym organizowany jest wypoczynek.
Po otrzymaniu zgłoszenia, służby, które nadzorują wypoczynek, powinny skontrolować organizatora.
Strony, które warto odwiedzić:
– wypoczynek.men.gov.pl
– odyseusz.msz.gov.pl
– polakzagranica.msz.gov.pl
– bezpiecznyautobus.gov.pl
– bezpiecznienastoku.pl
Źródło: www.men.gov.pl