Kuba Rozpruwacz to bez wątpienia najsłynniejszy, a jednocześnie najbardziej tajemniczy zabójca wszech czasów. Późnym latem i jesienią 1888 roku, w ciągu niespełna 100 dni, zamordował w Londynie co najmniej 5 kobiet. W listopadzie mija 130 lat od ostatniego z przypisywanych mu zabójstw. Mimo upływu czasu nigdy nie udało się wyjaśnić, kim był ten zbrodniarz, ani też motywów jego działalności. Wprawdzie nigdy nikomu nie postawiono zarzutu dokonania tych zabójstw, niemniej o ich popełnienie podejrzewano co najmniej kilkadziesiąt osób. Szczególnie w ostatnich kilkunastu latach na liście domniemanych sprawców co pewien czas pojawiają się nowe nazwiska, jednak żadne z nich nie jest w stu procentach pewne.

Do pierwszej z przypisywanych Kubie Rozpruwaczowi zbrodni doszło w piątek 31 sierpnia 1888 roku. Nikt nie spodziewał się, że tamta noc przejdzie do historii jako początek bodaj najbardziej zagadkowej serii zabójstw w dziejach światowej kryminalistyki.

Jak wynika z artykułów z ówczesnych gazet, tamto lato było zimne i wilgotne. Kilka minut po trzeciej w nocy londyński woźnica Charles Cross szedł do pracy wąskimi uliczkami Whitechapel, części londyńskiego East Endu. W ciemnościach początkowo nawet nie zauważył leżącego na ulicy ciała. Prawie by się o nie przewrócił! Dotknął ciała i w tym momencie poczuł jeszcze ciepłą krew na rękach.

W tym miesiącu mija  130 lat od ostatniej zbrodni, a świat nie wie, kim był ten seryjny zabójca. Jakie zagadki skrywa jeszcze Kuba Rozpruwacz? Dowiesz się tego z reportażu Joanny Walewskiej „Zagadka Kuby Rozpruwacza”.

Więcej ciekawych i intrygujących tematów kryminalnych znajdziesz  w najnowszym miesięczniku „Detektyw” nr 11/2018 w sprzedaży od 16 października 2018 roku, a także w wersji elektronicznej  do kupienia TUTAJ oraz w wersji do słuchania dostępnej TUTAJ.

UDOSTĘPNIJ SOCIAL MEDIACH:

Komentarze

[fbcomments]