Zło rodzi zło. Zemsta i nienawiść są jednymi z najgroźniejszych chorób trawiących ludzkość. Jeśli ktoś ma wątpliwość, warto aby zobaczył film „Zgoda”
4 listopada 2017
„Zgoda” to miejsce, które istniało naprawdę. W Świętochłowicach w miejsce podobozu koncentracyjnego KL Auschwitz –KL Eintrachthutte, który istniał od 1942 do 1945 roku, Urząd Bezpieczeństwa Publicznego stworzył obóz pracy.
Nazwa „Zgoda” brzmi wręcz przerażająco, kiedy dowiadujemy się jakie okrucieństwa miały tam miejsce. Do obozu kierowano volksdeutschów, Niemców, Polaków – zwłaszcza członków Armii Krajowej i Narodowych Sił Zbrojnych, Żydów, Ukraińców, Austriaków, Rumunów i innych obywateli z terenu Górnego Śląska. Poza hitlerowcami, czy osobami oskarżonymi o współpracę z Niemcami, byli to przede wszystkim przeciwnicy władzy komunistycznej.
Obóz funkcjonował od lutego 1945 do listopada 1945 roku. Panował tam głód, szalały epidemie czerwonki, tyfusu. Roiło się od szczurów, wesz i pluskiew.
Film w reżyserii Macieja Sobieszczańskiego pokazuje przemoc i straszne warunki panujące w „Zgodzie”. Jednocześnie jest to historia o miłości, o wyborach, utracie złudzeń i pracy nad zachowaniem swojej godności i siebie samego.
Dwaj, dawni przyjaciele, którzy w trakcie wojny stali po przeciwnych stronach barykady zakochani są w tej samej kobiecie. Anna trafia do obozu „Zgoda”, Erwin – Niemiec już tam jest. Franek dołącza do komunistów i także trafia do obozu , ale jako… to już musicie Państwo zobaczyć sami.
„Człowiek ze swej natury nie jest ani dobry, ani zły. Zarówno dobro, jak i zło potrzebują gruntu, żeby się ujawnić. Żywioł, jakim jest wojna, miejsce, jakim jest obóz to są okoliczności, które wyzwalają w człowieku zło. Każdy, kto tego dotknie, nawet jeśli działa w słusznej sprawie, na zawsze zostaje naznaczony. Tak jest w przypadku bohaterów naszego filmu, Franka i Erwina. Obaj płacą straszliwą cenę, gdyż stawką jest człowieczeństwo.” – powiedział Maciej Sobieszczański – reżyser filmu.
Scenariusz „Zgody”, autorstwa Małgorzaty Sobieszczańskiej, otrzymał III nagrodę w konkursie Script Pro 2012.
Polecamy!
Jane Miths