Rekordowa liczba włamań do mieszkań. Co najczęściej kradną złodzieje? Jak się przed nimi bronić?
19 czerwca 2019
Gorące dni urlopów i długie weekendy, podczas których chętnie wybieramy się na wyjazd poza miasto, to raj dla złodziei. Pod względem włamań do mieszkań i domów maj był w Warszawie rekordowy.
– Na terenie Warszawy w pierwszych pięciu miesiącach br. odnotowaliśmy już 571 włamań, w tym do domów – 99, domków letniskowych – 3, do mieszkań – 464 oraz do pustostanów – 5. Maj był rekordowy, odnotowaliśmy 118 włamań – informuje komisarz Ewa Szymańska-Sitkiewicz z Komendy Stołecznej Policji.
Czego nie robić?
Jak zdradzają policjanci, włamywacze głównie działają metodą na tzn. pasówkę. Polega ona na tym, że przestępca dopasowuje wytrych do rodzaju zamka w drzwiach, nie pozostawiając żadnych widocznych śladów włamania. Z mieszkania lub domu zabierają głównie gotówkę i biżuterię. Większe przedmioty RTV i AGD raczej ich nie interesują ze względu na to, że trudniej je wynieść.
Stołeczna policja udziela kilku rad, jak można uchronić swoje mieszkanie lub dom, choć oczywiście na dobrego włamywacza nie ma stuprocentowego zabezpieczenia.
- Zawsze zamykaj za sobą drzwi przy domofonie – dla złodzieja jest to pierwsza przeszkoda do pokonania i pierwsza bariera do ochrony piwnic.
- Po zmroku zasłaniaj okna, nawet gdy mieszkasz na wyższych piętrach – włamanie z reguły poprzedza obserwacja mieszkania z zewnątrz a odsłonięte okna pozwalają poznać jego rozkład i ustalić miejsca, w których znajdują się wartościowe przedmioty.
- Nigdy nie zostawiaj kluczy w „umówionym” miejscu np. pod wycieraczką czy na parapecie.
- Nigdy nie wkładaj w drzwi kartek informujących, gdzie jesteś i o której wrócisz.
- Gdy musisz na chwilę wyjść, zostaw włączone radio – stwarza to pozory, że mieszkanie „żyje”.
- Gdy wyjeżdżasz na kilka dni, zostaw znajomym kluczyk do skrzynki pocztowej – zalegająca korespondencja sygnalizuje, że w mieszkaniu nikogo nie ma. Niech zaufana osoba odwiedza twoje mieszkanie wieczorami, otwiera okna i zapala światła – jeśli nie masz takiej możliwości, zainstaluj urządzenie zapalające światło z nadejściem zmroku.
- Do remontu mieszkania, czy naprawy sprzętu zamawiaj wyłącznie ekipy polecone przez przyjaciół.
- Nie trzymaj wszystkich pieniędzy i kosztowności w jednym miejscu – nie chowaj też pieniędzy do cukru, mąki, bieliźniarki, pod doniczkami czy w zamrażalniku, bo te miejsca są złodziejom doskonale znane.
Policjanci niezmiennie podkreślają: nie ma lepszego zabezpieczenia mieszkania niż czujny sąsiad.
źródło: www.tustolica.pl