Nazwa i korzenie pierwszych organizacji pochodzą z Włoch, a dokładnie z Sycylii. „Nasza Sprawa” czyli la Cosa Nostra, w XIX wieku opanowała całą Italię, od biedaków po najwyższych urzędników w państwie.

Co ciekawe, mafia sycylijska powstała jako ruch oporu. Stąd nazwa: La Cosa Nostra. Mieszkańcy Sycylii, będąc pod hiszpańską okupacją, zaczęli się buntować. Niesprawiedliwość ze strony okupanta sprawiła, że zaczęto organizować grupy zbrojne i własny kodeks prawny.

W XX wieku wraz z migracją zarobkową do USA rozszerzyła swoją działalność na terenie Ameryki Północnej. Tam gangi różnej narodowości konkurowały ze sobą. Dominowały  gangi włoskie, irlandzkie i żydowskie.

Mafia amerykańska została stworzona przez Salvatora Maranzanę w 1931 roku. Panowała tam rygorystyczna struktura hierarchiczna. Wszyscy wtajemniczeni członkowie byli mafiosami (co oznacza, iż pozostawali nietykalni w świecie przestępczym, a każda wyrządzona im krzywda spotkała się z odwetem.) Wyjątkiem od reguły wtajemniczenia byli współpracownicy.

Miasta takie jak Chicago i Nowy York były dosłownie rządzone przez mafie. Wszystko dzięki prohibicji. To zakaz sprzedaży alkoholu sprawił, że przestępcy dorobili się gigantycznych fortun, a przez to zyskali wpływy w świecie polityki.

W latach 60-tych mafia opanowała przemysł filmowy w Hollywood i kasyna w Las Vegas.

Wzorem włoskiej organizacji powstały inne organizacje przestępcze związane z przemytem, narkotykami, handlem ludźmi i prostytucją. Do tej pory organizacje te działają na całym świecie. Największe to te z Kolumbii, Boliwii, Rosji i USA, ale nadal także z Włoch.

Najsłynniejszymi gangsterami byli: Al Capone, Frank Costello, Salvatore „Szczęściarz” Luciano Lucania, Albert Anastasia, Vito Genovese.

Jane Miths

UDOSTĘPNIJ SOCIAL MEDIACH:

Komentarze

[fbcomments]