Jesteś świadkiem łamania prawa albo padłeś ofiarą przestępstwa? Niezwłocznie poinformuj o tym zdarzeniu policję! Nie wiesz jak złożyć zawiadomienie o przestępstwie? Prezentujemy przewodnik, który podpowie Ci, jak postępować w przypadku posiadania wiedzy o złamaniu prawa.

Padłeś ofiarą oszusta, albo ktoś ukradł Twoją własność? Jesteś świadkiem sytuacji, kiedy w zatłoczonym autobusie ktoś wyciąga z torebki pasażerki portfel i ucieka? Widzisz uliczną bójkę? W takich sytuacjach musisz zrobić jedno – jak najszybciej poinformować o zdarzeniu policję.

 

Kto może zgłosić przestępstwo?

Do złożenia zawiadomienia o przestępstwie uprawniona jest każda osoba, która posiada taką informację, bez względu na wiek, płeć, rasę, czy narodowość. Oznacza to, że zawiadomienie może złożyć także osoba małoletnia. Procedura wygląda dokładnie tak samo jak w przypadku osób dorosłych. Różnica występuje jedynie w informowaniu o odpowiedzialności karnej w przypadku złożenia fałszywych zeznań.

 

Kto ma obowiązek zawiadomienia o przestępstwie?

Polska procedura karna rozróżnia tzw. obowiązek społeczny oraz obowiązek karny. Pierwszy mówi o obowiązku zawiadomienia odpowiednich organów o popełnieniu przestępstwa ściganego z urzędu. Obowiązek prawny natomiast dotyczy szczególnie groźnych przestępstw. Co to oznacza w praktyce? Jeśli masz wiedzę np. o zabójstwie, przestępstwie o charakterze terrorystycznym czy wzięciu zakładnika – wówczas masz obowiązek powiadomienia o tym policji. Kara przewidziana za niedopełnienie tego obowiązku może wynosić nawet 3 lata pozbawienia wolności.

 

Jak złożyć zawiadomienie o przestępstwie?

Istnieje wiele sposobów poinformowania policji o podejrzeniu popełnienia przestępstwa. Najczęściej spotykaną formą jest jednak udanie się na najbliższy komisariat policji i złożenie ustnego zawiadomienia, które jest spisane przez funkcjonariusza w formie protokołu. W takiej sytuacji pamiętaj, że musisz mieć przy sobie ważny dokument ze zdjęciem. Jeśli jednak to Ty padłeś ofiarą przestępstwa i chcesz zgłosić na policji np. kradzież Twojej własności, ważne jest, abyś przestawił funkcjonariuszowi dokumenty, które pozwolą rozpoznać skradziony przedmiot.

Zgłoszenie możesz złożyć także w formie listownej lub mailowej. Ważne jest, aby zawiadomienie zawierało jak najwięcej konkretnych informacji. Wkrótce po wysłaniu zawiadomienia, powinieneś dostać pisemne wezwanie do ustnego uzupełnienia zgłoszenia.

Jeśli chcesz zgłosić przestępstwo, ale nie chcesz podawać swoich danych, np. z obawy o swoje bezpieczeństwo, możesz zrobić to anonimowo. Zgłoszenie anonimowe możesz przekazać policji telefonicznie lub pisemnie. Pamiętaj jednak, że może to zmniejszyć skuteczność działania policji — mundurowi będę musieli poświęcić czas na uzupełnienie i potwierdzenie informacji o przestępstwie, które mogliby uzyskać od Ciebie.

Każda informacja, w tym także anonimowa, jest traktowana jednakowo poważnie.

Anna Rychlewicz

Źródło: obywatel.gov.pl

UDOSTĘPNIJ SOCIAL MEDIACH:

Komentarze

[fbcomments]